niedziela, 1 maja 2016

Jak tanio podróżować po Niemczech? Część II - Podróżowanie autobusem.

Jeszcze do niedawna podróżowanie autobusem po Niemczech było praktycznie niemożliwe. Wszystko przez ustawę z lat trzydziestych, która w dość restrykcyjny sposób regulowała kwestię przewozów autokarowych. Dozwolone były jedynie połączenia z i do Berlina, połączenia zagraniczne oraz połączenia na odcinkach, na których oferta niemieckich kolei okazywała się niewystarczająca. Powód? By chronić Deutsche Bahn przed konkurencją.

Źródło: www.meinfernbus.de (Verena Brandt)

Punktem zwrotnym okazał się wygrany przez DeinBus.de proces z Deutsche Bahn. Firma założona przez trzech studentów z Niemiec znalazła lukę prawną, która pozwoliła im na organizowanie przewozów autobusowych. Za pomocą Internetu szukali pasażerów, którzy byli zainteresowani konkretnym połączeniem. W przypadku odpowiedniej liczby chętnych zamawiano autobus – ustawa nie zabraniała zamawiania autobusów dla „wycieczek”. Sprytne, prawda? Jakie były tego skutki? Jak można podróżować dziś?

Ostatecznie obostrzenia zniesiono wraz z dniem 1. stycznia 2013 roku. Dalej zabronione są jednak połączenia na odcinkach o długości poniżej 50km i o czasie trwania poniżej 1 godziny. Przyczyna jest podobna  – chodzi tutaj o ochronę regionalnych połączeń kolejowych, które częściowo dofinansowywane są przez kraje związkowe (landy). 

Mimo to od roku 2013 rynek przewozów autobusowych w Niemczech przeżywa prawdziwy rozkwit. Autobusy stały się może nie tyle mocnym konkurentem kolei, co z pewnością jej świetnym uzupełnieniem i dobrą alternatywą dla podróżnych. Czy są lepsze? Gorsze? To pojęcie raczej względne i mocno subiektywne. Bez wątpienia otwierają – dla nas podróżujących – wiele możliwości. Przede wszystkim pozwalają na tańsze podróżowanie

Źródło: www.postbus.de

Od momentu liberalizacji rynku przewozów autobusowych w Niemczech powstało wiele firm oferujących przejazdy. Efektem tego jest gęsta siatka połączeń i konkurencyjne ceny. Do najbardziej znanych przewoźników niemieckich należy Meinfernbus, który niedawno połączył się z FlixBusem i obecnie działa pod nazwą Meinfernbus Flixbus (meinfernbus.de). Przewozy autokarowe po Niemczech oferują również Deinbus (deinbus.de), Postbus dawniej znany jako ADAC-Postbus (postbus.de), a także Berlinlinienbus (berlinlinienbus.de). Możliwości jest oczywiście jeszcze więcej. Przykłady podane powyżej, to najwięksi i najbardziej znani niemieccy przewoźnicy autobusowi.
Dlaczego warto podróżować autobusem po Niemczech?


Ano dlatego, że podróżowanie autobusem w Niemczech ma wiele plusów - przede wszystkim jest (najczęściej) znacznie tańsze niż podróżowanie pociągiem. Na tym samym połączeniu możemy zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt euro. Poza tym, autobusy  doskonale uzupełniają połączenia niemieckich kolei. Obecnie jest ich na tyle dużo, że dotrzemy nimi praktycznie wszędzie – bez lub z przesiadkami. 

Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że jazda autobusem jest dość komfortowa – przynajmniej na niezbyt długich odcinkach :) Niemniej jednak, w dużej mierze zależy to również od przewoźnika.  Jedna firma zaoferuje nam przewóz roweru lub innych ponadgabarytowych przedmiotów, bezprzewodowy Internet, gniazdka elektryczne na pokładzie, większą przestrzeń na nogi, czy możliwość zakupu przekąsek i napojów. Z kolei inny przewoźnik może nam tego nie zagwarantować w ogóle. Do tej pory podróżowałem z Meinfernbus oraz Postbus i większych zastrzeżeń nie mam – w miarę wygodnie i komfortowo. Osobiście uważam jednak, że jazda pociągiem jest znacznie przyjemniejsza :)
  
Minusem jest bez wątpienia czas podróży. W stosunku do połączeń kolejowych może to być czasami kilka godzin różnicy. Zastrzeżenia można mieć również do kwestii związanych z bagażem – obsługa zazwyczaj (co nie oznacza, że zawsze) nie uczestniczy przy ładowaniu i odbieraniu bagażu.

Porównanie poszczególnych przewoźników autobusowych oraz Deutsche Bahn na trasie Berlin Hbf – München Hbf:

Przewoźnik
Cena biletu
Czas podróży
Liczba przesiadek
Od 19 euro
6h50min – 8h15min
0

Od 5 euro
7h50min – 8h50min
0

Od 18 euro
7h40min – 9h15min
0

-
-
-

Od 36 euro
6h30min – 6h55min
0

Od 1 euro
8h50 min – 10h
0

Od 19 do 142 euro
Od ok 6h
0 / 1

Szczegółowe porównanie rezerwacji, warunków przejazdu, wygody, bagażu, rabatów itp. znajdziesz tutaj http://www.fernbusse.de/fernbus-anbieter/fernbus-vergleich/

Wyszukiwarka połączeń: www.fernbusse.de


 Jak i gdzie kupić tańszy bilet na autobus w Niemczech?


Wszystkie bilety kupimy oczywiście przez Internet na stronach przewoźników. Do tego będziemy potrzebować karty kredytowej lub konta pay-pal. Niektóre firmy prowadzą jednak również stacjonarną sprzedaż biletów za pomocą biur podróży, sprzedaż telefoniczną, a także w przypadku dostępnych miejsc – w samym autobusie

Podobnie jak w przypadku pociągów i samolotów, również i tutaj cena będzie niższa, jeżeli bilet zakupimy z odpowiednim wyprzedzeniem lub gdy wybierzemy się w podróż w okresie, w którym popyt na bilety jest mniejszy. Cena biletów może być niższa dla wybranych połączeń także o określonych godzinach.

Na stronach poszczególnych przewoźników warto zamówić sobie newsletter. Dzięki temu na bieżąco i w pierwszej kolejności zostaniemy poinformowani mailowo o nowych promocjach i ofertach specjalnych, a czasami otrzymamy także kody rabatowe. Inną metodą, dzięki której będzie można trafić na lepsze ceny, jest zainstalowanie aplikacji – o ile taką oferuje nam przewoźnik. Przykładem może być tutaj aplikacja oferowana przez Meinfernbus Flixbus.


Źródło: www.meinfernbus.de

 

Podsumowanie.

Podróżowanie autobusem w Niemczech daje nam w zasadzie nieograniczone możliwości przemieszczania się po całym kraju. Bez wątpienia jest to doskonała wybór dla osób, które szukają stosunkowo komfortowego transportu po bardzo atrakcyjnej cenie. Tym samym autobusy stanowią dzisiaj dobrą, zwykle dużo tańszą alternatywę dla niemieckich kolei. Pociąg? Autobus? Ostateczny wybór środka transportu należy jednak już tylko do Ciebie :)

O tym jak tanio podróżować po Niemczech pociągiem, przeczytasz tutaj.

25 komentarzy:

 1. Wolę pociągi - zawsze jak się człowiek zmęczy może chociaż wstać i się po pociągu przejść. O wiele trudniej wysiedzieć w autobusie, ale zwykle przyjemniej podróż trwa krócej :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dla mnie głównym aspektem w podróży jest szybkość. I dlatego wybierając między autobusem i pociągiem głosuję za autobus.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja jednak skłaniałabym się ku pociągom, mimo wszystko...

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo przydatne informacje. Też jestem bardziej za pociągami, ale autobusom nie mówię nie;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Osobiście wolę podróże pociągiem, choć autobus może wjechać do wielu niedostępnych dla pociągu ciekawych miejsc.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja ostatnio będąc na wycieczce w Niemczech, podróżowałem tylko autobusami. Nie narzekałem na komfort podróży :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Polecam podróżować busami. Oferta jest dość spora i można znaleźć coś ciekawego.

  OdpowiedzUsuń
 8. Busy to mój ulubiony środek podróżowania za granicą. Moim zdaniemm autobusy są lepsze niż pociągi.

  OdpowiedzUsuń
 9. Zgadzam się z tym, że autobusy są tańsze niż podróż koleją. Dodatkowo są bardziej komfortowe.

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja osobiście lubię podróżować koleją. Podróż autobusem nie jest dla mnie zbyt przyjemna

  OdpowiedzUsuń
 11. Ciekawy artykuł. Podróżowanie autobusem nie jest wcale takie złe pod warunkiem, że będzie to komfortowy autobus :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo przydatny wpis. Kiedyś, gdy miałem więcej wolnego czasu również na podróże i przebywałem chwilę w Niemczech przekonałem się na własnej skórze, że podróżowanie autobusem zdecydowanie jest tańsze od pociągów.

  OdpowiedzUsuń
 13. Najtaniej jest zawsze podróżować na stopa :) Ale to dość niebezpieczne. Zdecydowanie wolę poruszać się autokarem

  OdpowiedzUsuń
 14. Ciekawy i przydany artykuł. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 15. Przydatne informacje. Dobrze wiedzieć.

  OdpowiedzUsuń
 16. Ciekawa i fajna alternatywa dla samochodu i innych środków transportu. Ja osobiście wolę poruszać się autem. Przeważnie lecę w określone miejsce samolotem a później wypożyczam samochód na kilka dni.

  OdpowiedzUsuń
 17. Też wolę poruszać się samochodem. Zawsze na miejscu wypożyczam jakieś auto. Takie podróżowanie jest najbardziej komfortowe.

  OdpowiedzUsuń
 18. Ja staram się podróżować autobusem. Tak jest po prostu najtaniej.

  OdpowiedzUsuń
 19. Preferuję pociągi, troszkę drożej a o wiele wygodniej

  OdpowiedzUsuń
 20. Ja tam szukam promocji na pociągi bo są wygodniejsze i szybsze

  OdpowiedzUsuń
 21. Najtaniej zawsze jest podróżować stopem, jednak z dwóch opcji myślę, że tańsze są przejazdy autobusem.

  OdpowiedzUsuń
 22. Ja podróżuję zazwyczaj autobusem. Przyzwyczaiłem się do takiego podróżowania

  OdpowiedzUsuń
 23. Ciekawe inspiracje wiele mi pomogły!

  OdpowiedzUsuń