środa, 9 marca 2016

Jak tanio podróżować po Niemczech? Część I – podróżowanie pociągiem.

Tanie podróżowanie po Niemczech na pierwszy rzut oka zdaje się być jedynie marzeniem ściętej głowy. Płacimy w euro, więc musi być drogo. Warto jednak przyjrzeć się problemowi nieco bliżej. Jeśli dokładniej przeanalizujemy możliwości podróżowania u naszych zachodnich sąsiadów, to okaże się, że wcale te Niemcy nie takie straszne – tzn. drogie – jak je malują…

Źródło: www.pixabay.com

Pewnie skłamałbym, gdybym napisał, że w Niemczech można podróżować za półdarmo lub całkowicie za free, czy inaczej mówiąc „na krzywy ryj” – jak mawia jeden ze znanych podróżników i youtuberów. Oczywiście pomijam tutaj autostop, z którego zresztą w Niemczech wielokrotnie korzystałem, i który nie funkcjonuje tutaj najgorzej. Bardzo korzystnie da się jednak podróżować standardowymi środkami transportu. Sieć komunikacyjna w Niemczech jest świetnie rozwinięta. Można się tu przemieszczać nie tylko w niemal wszystkich możliwych kierunkach, ale również w bardzo komfortowych warunkach i stosunkowo szybko. Pozostaje więc rozejrzeć się za okazjami cenowymi. Jak taniej podróżować po Niemczech? Kilka wskazówek zamieściłem w dalszej części tego wpisu...


Podróżowanie pociągiem w Niemczech.

Sieć połączeń oraz cała infrastruktura kolejowa w Niemczech jest doskonale rozbudowana. Podkreślić należy nie tylko wysoki standard obsługi podróżnych, ale także komfort  podróży i punktualność odjazdów. Poza tym, kto nie lubi spojrzeć na świat z perspektywy okna pociągu? Jestem pewien, że podróż pociągiem pozwoli Ci odkryć Niemcy, które nie są Ci znane na co dzień. Wszystko to sprawia, że kolej jest jednym z najatrakcyjniejszych środków transportu w Niemczech, którym dotrzemy praktycznie wszędzie. 


Źródło: www.pixabay.com


Podróżowanie pociągiem po Niemczech do tanich nie należy – to prawda. Ceny biletów na dłuższych trasach  nierzadko porównywalne są z cenami lotów. Ale nie przejmuj się. Nie jest to oczywiście regułą. Dla przykładu porównajmy połączenie na trasie Monachium – Berlin. Kupując bilet z ok. tygodniowym wyprzedzeniem, zapłacimy średnio:

Za pociąg – w zależności od godziny odjazdu od 79 do 125 euro; czas przejazdu to ok. 6h25min, bez lub z 1 przesiadką (www.deutschebahn.de).

Za bilet lotniczy – bez bagażu rejestrowanego, już od ok. 80-120 euro za lot bezpośredni; czas lotu to 1h10min (www.skyscanner.pl).

Różnica niewielka prawda? W zależności od budżetu i okoliczności można zdecydować się na jedną lub drugą opcję. Koszty biletu  na pociąg można jednak znacznie zredukować. Niemieckie koleje Deutche Bahn dają nam wiele możliwości
Bilety po okazyjnych cenach w internecie - na pociąg i nie tylko.


Tanie bilety na połączenia kolejowe w Niemczech znajdziemy na stronach "pośredników" DB, takich jak np. lTur czy FromAtoB. Opcje kupna u tych sprzedawców polecam w szczególności. Sam już niejednokrotnie z nich korzystałem. Bilet na pociąg kupujemy w domu, w dobrej cenie, płacimy kartą kredytową i w zasadzie nie potrzebujemy papierka – bilet mamy na telefonie. Pełna wygoda. 

lTur - bilety od 19 euro. Można je bukować już z 92 dniowym wyprzedzeniem. Do ostatecznej ceny należy doliczyć 2 euro opłaty serwisowej + ewentualną rezerwację miejscówki (4,50 euro). Minusem jest możliwość wyszukiwania połączeń jedynie pomiędzy większymi dworcami, które obsługują pociągi dalekobieżne. Plusem jest dość prosty i szybki proces zakupu biletu.

FromAtoB - ceny porównywalne do cen promocyjnych DB i na lTur. Nie płacimy żadnej dodatkowej opłaty serwisowej. Jedynym dodatkowym kosztem jest standardowa opłata za miejscówkę (w przypadku podróży pociągiem). Plusem i niewątpliwą przewagą tego portalu jest możliwość wyszukiwania połączeń pomiędzy mniejszymi, jak i większymi miejscowościami. FromAtoB dodatkowo wyszukuje nam połączenia innymi środkami transportu oraz opcje kombinowane - połączenia lotnicze, kolejowe, autobusami rejsowymi a nawet blablacar. Wybrane połączenia wyświetlane są według cen. Wyróżnione zostają też najlepsze połączenia w stosunku czas podróży - cena.

Posiadacze kart BahnCard otrzymają u obu wyżej wymienionych pośredników zniżkę 25 lub 50% (informacje o kartach Bahncard znajdziesz poniżej).
Podróżowanie z kartą BahnCard.

Karta BahnCard daje nam możliwość sporych zniżek. Jest to jednak przede wszystkim opcja dla osób, które zamierzają podróżować pociągiem bardzo często. Karta BahnCard  ważna jest przez 1 rok i dostępna jest w 3 opcjach: BahnCard25, BahnCard50 oraz BahnCard100. Analogicznie gwarantują one 25, 50 lub 100% zniżki. Pomińmy może jednak BahnCard 100, której cena dla 2 klasy wynosi 4 090 euro.


Źródło: www.bahn.de

Za kartę BahnCard 25 obowiązującą w 2 klasie zapłacimy 62 euro (cena ulgowa 41 euro). Jej największą zaletą jest to, że 25-procentowa zniżka obowiązuje zarówno dla normalnych, jak i promocyjnych cen biletów (promocje łączą się).

Karta BahnCard 50 kosztuje w 2 klasie 255 euro (cena ulgowa 127 euro). Z tą kartą otrzymamy 50% zniżki od ceny normalnej. W przypadku cen promocyjnych, 50-procentowa zniżka nie obowiązuje.Źródło: www.bahn.de

Uwaga! Kartę BahnCard należy pisemnie wypowiedzieć na 6 tygodni przed upływem jej ważności. W przeciwnym razie ważność karty zostanie automatycznie przedłużona.

Zniżka na BahnCard przysługuje dzieciom od 6 do 17 lat włącznie, studentom do lat 26 włącznie, uczniom, emerytom a także współmałżonkom. Od czasu do czasu Deutsche Bahn oferuje dla tych grup jeszcze większe rabaty. Szczegółowe informacje dotyczące tych biletów  znajdziesz tutaj.


Kiedy kupić bilet żeby był tańszy?


Podobnie jak z biletami lotniczymi, bilety na pociąg w Niemczech mogą być nieco droższe w okresach świątecznych, w określonych dniach tygodnia lub nawet godzinach. Warto więc szukać okazji wśród przejazdów, które leżą poza klasycznymi godzinami i okresami podróży, gdzie popyt na bilety jest z reguły wyższy. Jeżeli kupimy je z odpowiednim wyprzedzeniem, zapłacimy mniej. Zakupu można dokonać przez Internet, w automacie lub w okienku (ok. 2 euro drożej). Warto zapisać się również do newslettera DeutscheBahn. Dzięki temu na bieżąco będziemy informowani o aktualnych akcjach promocyjnych i zniżkach.
Ceny promocyjne. Sparpreis mit Zugbindung, Flexpreis – co to jest?

Kupując bilet na pociąg w Niemczech, możemy wybrać dwie opcje cenowe. Pierwsza to tzw. Sparpreis, czyli cena promocyjna. Jeśli posiadamy BahnCard 25, to do ceny Sparpreis otrzymamy dodatkowo 25% rabatu. W przypadku Sparpreis obowiązuje jednak Zugbindung, co oznacza, że podróżować możemy tylko i wyłącznie ściśle określonymi pociągami – wybranymi dla naszych połączeń.

Z biletem normalnym (Flexpreis), nie jesteśmy zobowiązani do podróżowania pociągiem o konkretnej godzinie. Jesteśmy elastyczni. Wsiadamy w pociąg, który nam najlepiej pasuje – oczywiście w okresie ważności biletu. Cena zależna jest od połączenia, klasy, którą chcemy podróżować oraz rodzaju pociągu. Dopuszczalna jest wymiana lub zwrot biletu. Dzieci w wieku od 6 do 14 lat włącznie podróżują pod opieką rodzica za darmo (dziecko musi zostać uwzględnione na bilecie). Dzieci poniżej 6 roku życia zawsze podróżują za darmo (nie wymagany jest wówczas wpis na bilecie).

Różnica w cenie, pomiędzy Sparpreis a Flexpreis może być naprawdę sporanawet ok. 80 – 100 euro. Możemy więc sporo zaoszczędzić decydując się na podróż jednym, konkretnym pociągiem. Dla przykładu sprawdźmy połączenie na trasie Frankfurt Main – Dresden (zdjęcie poniżej). Cena normalna typu Flexpreis to 99 euro. Sparpreis to od 59 do 89 euro, ale jednym z połączeń po godzinie 19.00 możemy pojechać bez przesiadek za jedyne 19 euro – 80 euro mamy w kieszeni! Biletów w promocyjnych cenach jest oczywiście więcej. Wystarczy dobrze poszukać. Rezerwacja miejscówki w pociągu ICE to dodatkowe 4,50 euro.

Przykładowe ceny dla połączenia Frankfurt Main - Dresden (bahn.de)


Inne promocje Deutsche Bahn.

Promocje mogą się różnić pomiędzy poszczególnymi Landami, dlatego przed zakupem warto zorientować się odnośnie możliwości jakie oferuje nam Deutsche Bahn w danym regionie. Poniżej kilka moich propozycji dla tych, którym się nie spieszy, i dla których już droga sama w sobie jest celem (poniższe propozycje biletów nie dotyczą pociągów IC oraz ICE).


Źródło: www.pixabay.com


Länder-Tickets – bilety na kraje związkowe (Landy). W grupie taniej!

Länder-Tickets są doskonałym rozwiązaniem dla osób, które chcą bez większych ograniczeń podróżować w danym Landzie lub regionie – podróżujemy przez jeden dzień tak często jak chcemy, dokąd chcemy i kiedy chcemy. Nie obowiązuje Zugbindung. Bilety te kupimy w cenie już od 23 euro. Podróżując w grupie znacznie obniżamy koszty. Na bilet tego typu może podróżować do 5 osób. W przypadku maksymalnie 2 wspólnie podróżujących osób, jedna z nich może nieodpłatnie zabrać ze sobą dowolną liczbę własnych dzieci, ew. wnuków, w wieku do 14 lat włącznie (Uwaga! Nie obowiązuje w regionie Hessen).

Uwaga! Bilet ten obowiązuje tylko w pociągach regionalnych, w 2 klasie. Tym samym, nie możemy podróżować pociągami typu IC oraz ICE. Od poniedziałku do piątku ważny jest od godziny 9.00 rano do 3.00 następnego dnia, natomiast w weekendy przez cały dzień (od północy do godziny 3.00 następnego dnia). W zależności od regionu bilet ten może obowiązywać również w komunikacji miejskiej.

Ceny Länder-Tickets obowiązujące w poszczególnych krajach związkowych (Landach) zamieściłem na poniższych zdjęciach (źródło: Informator Deutsche Bahn, ważny od czerwca 2015).

Ceny biletów Deutsche Bahn: Länder-Tickets


Ceny biletów Deutsche Bahn: Länder-TicketsDas Schönes-Wochenende-Ticket - informacje o bilecie.

Das Schönes-Wochenende-Ticket daje nam możliwość podróżowania po całych Niemczechw sobotę lub w niedzielę. Obowiązuje on przez cały dzień (od północy do godziny 3.00 następnego dnia), w 2 klasie pociągów regionalnych, a czasami także w środkach komunikacji miejskiej. Nie obowiązuje Zugbindung. Dojedziemy również do wybranych dworców zagranicznych.

Pierwsza osoba płaci za bilet 40 euro (kupując w okienku zapłacimy dodatkowe 2 euro), a każda kolejna 4 euro. Maksymalnie możemy zabrać ze sobą 4 współpasażerów. Prosty rachunek: podróżując w 5 osób, koszt biletu na 1 osobę wyniesie jedynie 11,20 euro. Prawda, że tanio?

Podobnie jak w przypadku Länder-Tickets: przy maksymalnie 2 wspólnie podróżujących osobach, jedna z nich może nieodpłatnie zabrać ze sobą dowolną liczbę własnych dzieci, ew. wnuków, w wieku do 14 lat włącznie (Uwaga! Nie obowiązuje w regionie Hessen).


Das Quer-durchs-Land-Ticket - informacje o bilecie.

To kolejna propozycja dla osób chcących podróżować po całych Niemczech. Zasady praktycznie takie same jak w przypadku dwóch wyżej opisanych biletów. Koszt dla jednej osoby to 44 euro. Każda kolejna to 8 euro więcej. Das Quer-durchs-Land-Ticket ważny jest przez 1 dzień. Od poniedziałku do piątku ważny jest w godzinach od 9.00 do 3.00 następnego dnia, a w dni świąteczne i weekendy już od północy do godziny 3.00 następnego dnia.


Podróżując w 5 osób, koszt biletu na jedną osobę wyniesie 15,20 euro.
Szczegółowe informacje dotyczące promocji Deutsche Bahn znajdziesz tutaj


Deutschland-Pass, czyli pociągiem po Niemczech przez cały miesiąc!

Niezwykle ciekawą propozycją jest bilet Deutschland-Pass, który w ofercie niemieckich kolei pojawia się w okresie letnio-wakacyjnym. Niestety nie ma jednak jeszcze decyzji co do roku 2016.

Jak działa Deutschland-Pass? To bilet, który do tej pory można było zakupić w okresie od końca czerwca do końca sierpnia. Ważny jest przez cały miesiąc i można z nim dowolnie podróżować po całych Niemczech - obowiązuje również w pociągach IC oraz ICE. Dopłata wymagana jest jednak w pociągach City Night Line oraz ICE-Sprinter. Standardowa cena Deutschland-Pass to 349 euro (2 klasa). Na zniżki może liczyć młodzież, rodziny z dziećmi oraz pary.

Młodzież do lat 18 - 159 euro,
Do lat 26 - 269 euro
Deutschlan-Pass dla 2 osób - 469 euroPodsumowanie.

Mam nadzieję, że ten artykuł podsunął Wam kilka nowych pomysłów na tańsze podróżowanie pociągiem po Niemczech. Jeśli coś nadal jest niejasne lub macie jakieś pytania, to śmiało zadawajcie je w komentarzach. W kolejnych wpisach tej serii opowiem o tym, jak można tanio (lub przynajmniej taniej) podróżować po Niemczech innymi środkami transportu...

(stan aktualny na dzień 09.03.2016)

O tym jak tanio podróżować po Niemczech autobusem, przeczytasz tutaj.

2 komentarze:

  1. Od dłuższego czasu planuję wyprawę do Niemiec, a ściślej rzecz biorąc chciałbym odwiedzić miejsca naznaczone historią. Przedstawione informacje na pewno mi się przydadzą kiedy już wyruszę w drogę, więc dzięki. Na pewno sprawdzę też inne wpisy.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo przydatny przewodnik kolejowy po Niemczech. Dotychczas podróżowałem busem i samolotem ale może czas się przesiąść i zobaczyć ten kraj z innej perspektywy:)

    OdpowiedzUsuń