sobota, 31 stycznia 2015

Jak prać turystyczną odzież funkcyjną? Część #1 – przygotowanie do prania.

Chcąc wyprać polar, softshell czy też spodnie i kurtkę z membraną zadajemy sobie wciąż te same pytania. Czy odzież funkcyjną można prać? Jeśli tak, to jak ją prać? Jak często? Płacąc za nią niemałe pieniądze, chcielibyśmy przecież utrzymać jej właściwości przez możliwie najdłuższy czas – pomoże nam w tym tylko odpowiednia pielęgnacja.


Już na samym początku muszę obalić mit, który mówi o tym, że odzieży funkcyjnej a przede wszystkim kurtek i spodni z membraną nie wolno prać lub należy robić to możliwie rzadko – nieprawda. Odzież funkcyjną, kurtki i spodnie z membraną można bez obaw prać w pralce. O tym dlaczego, jak to robić i jak często, dowiesz się w dalszej części tego wpisu.

Dlaczego i jak często należy prać?
Jeśli po kilku sezonach chcemy się cieszyć jakością swoich ubrań tak samo jak w momencie ich zakupu, to koniecznie musimy pamiętać o ich regularnym praniu. Tylko i wyłącznie odpowiednia pielęgnacja – tj. pranie połączone z impregnacją – są w stanie utrzymać i zachować wszystkie właściwości oraz parametry odzieży funkcyjnej.

Jakikolwiek bród, taki jak kurz, pył, błoto czy nawet pot, zatyka pory znajdujące się w membranie i innych powłokach ubrań, skutecznie obniżając ich oddychalność.  (mowa tutaj przede wszystkim o kurtkach, softshellach i spodniach, które zwykle stanowią najbardziej zewnętrzną warstwę ubioru i posiadają membranę). Tym samym, kurtki i spodnie membranowe powinno się prać przynajmniej 2-3 razy w roku, nawet jeśli na zewnątrz nie ma widocznych zabrudzeń materiału. W przypadku wyraźnych plam – pierzemy oczywiście odpowiednio częściej.

Przygotowanie do prania.
Pranie mechaniczne często nie radzi sobie od razu z wszystkimi zabrudzeniami. Dlatego też, zanim wrzucimy kurtkę, spodnie czy polar do prania, warto je odpowiednio przygotować:

Krok 1. Uporczywe zabrudzenia takie jak plamy od smaru, oleju, sadzy, ziemi czy trawy usuwamy przed wrzuceniem ubrań do pralki. W tym celu warto użyć specjalnych środków do usuwania plam przed praniem właściwym. Miejsce zabrudzenia można również delikatnie przetrzeć wilgotną szmatką z odrobiną płynu do mycia naczyń lub używając pianki do golenia – pamiętajmy aby robić to ostrożnie i nie trzeć zbyt mocno!

Krok 2. Przed praniem opróżniamy kieszenie, zapinamy wszystkie napy, guziki, zamki błyskawiczne oraz rzepy. Softshell’e, rzeczy z wełny oraz polary przewracamy na lewą stronę. Worek do prania o siateczkowej budowie nie jest konieczny, ale zapewni dodatkową ochronę naszych ubrań.

Krok 3. Zapoznajemy się z informacjami zawartymi na metce. To przede wszystkim one powiedzą nam w jakiej temperaturze i na jakim programie należy wyprać nasze rzeczy. Co ważne, nie używamy zmiękczaczy do tkanin, ponieważ mogą one znacznie obniżyć właściwości ubrań funkcyjnych – przede wszystkim ich oddychalność. Bęben pralki zapełniamy maksymalnie do połowy!

Na metce znajdziesz wszystkie informacje dotyczące prania danego produktu.

W kolejnych częściach tej serii wpisów znajdziesz szczegółowe informacje dotyczące prania konkretnych materiałów (softshell, odzież wodoszczelna i oddychająca, polary, koszule z bawełny i materiałów syntetycznych, wełna, puch) oraz impregnacji.

Jeśli chcesz się dowiedzieć jak prać kurtki z membraną, ubrania puchowe, polar, softshelle itp., przejdź do części #2 tego wpisu tutaj.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza