niedziela, 12 października 2014

Jak naprawić zamek błyskawiczny? Szybka naprawa w podróży.

Uszkodzony zamek błyskawiczny jest chyba jedną z najczęstszych „awarii” sprzętu i odzieży turystycznej. Zapewne nie raz zdarzyło się Wam, że zamek od kurtki, plecaka, czy którejś z kieszeni spodni nie zamykał się prawidłowo. O ile suwak nie jest całkowicie wyrwany, naprawa zamka błyskawicznego będzie dla każdego zadziwiająco szybka i prosta.

Nieprawidłowo zamykający się zamek. Jak go naprawić?

W warunkach outdoor’owych zabrudzenia takie jak piasek, pył, kurz, czy błoto to niemal codzienność. Dostają się one również do zamków – szczególnie tych, które nie są bryzgoszczelne, czy klejone – powodując ścieranie główki suwaka. W pewnym momencie przestaje ona łączyć ząbki (tzw. cząstki), powodując, że zamek się nie zamyka. Do naprawy wystarczą Ci zwykłe kombinerki lub multittool ze szczypcami. Jak przeprowadzić naprawę zamka błyskawicznego?

Wystarczy chwycić boki główki suwaka (tzw. „szczęki”, w które wchodzą ząbki zamka) kombinerkami i lekko je ścisnąć. Jeśli to nie pomaga, spróbuj docisnąć je nieco mocniej – u mnie ten sposób sprawdza się w zasadzie zawsze. Zamek początkowo może chodzić nieco ciężko, ale z pewnością będzie działał prawidłowo.

Ściśnij zarówno lewy, jak i prawy bok suwaka.

Pamiętaj jednak, że jeśli suwak wykonany jest z tworzywa sztucznego, to niestety będziesz zmuszony wymienić go na nowy. W przypadku metalowych natomiast - poradzisz sobie bez problemu. Efekt poniżej.4 komentarze:

 1. Dzięki Tobie uratowałam mój plecak do szkoły. <3
  http://tojakinga.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzięki za świetny i przydatny poradnik :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Naprawa zamka błyskawicznego jest banalna: https://pielegnacjaobuwia.pl/pl/n/Jak-naprawic-zamek-blyskawiczny/73 Bez problemu naprawimy zamek również w podróży.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak jest się na wyprawie to trzeba sobie radzić, zgadzam się. Ale też warto się zastanowić czy to co mamy na taką wyprawę się jeszcze nadaje. Może w nowy plecak pora zainwestować? Tak może być. Na https://primado.pl/ widzę mają naprawdę przeróżne do kupienia. Jakość górna półka. A cena bardzo bardzo korzystna. Na lata taki plecak posłuży.

  OdpowiedzUsuń