wtorek, 10 lipca 2012

Igrzyska Olimpijskie w Londynie 2012

Do rozpoczęcia Igrzysk w Londynie pozostało już niewiele czasu - zaledwie nieco ponad 2 tygodnie... Z tej okazji zamieszczam dla Was krótki, aczkolwiek interesujący tekst, który w ciekawy sposób przedstawia Igrzyska przede wszystkim w liczbach. Za możliwość umieszczenia tekstu dziękuję firmie www.sprachcaffe.com. Zapraszam do lektury!

„Igrzyska Olimpijskie w Londynie 2012”

Niespełna miesiąc po zakończeniu Euro 2012 szykują się nowe sportowe emocje w postaci Letnich Igrzysk Olimpijskich w Londynie, które starują już 27 lipca. Londyn już po raz trzeci jest gospodarzem Letniej Olimpiady, wcześniej odbyły się tu Igrzyska w latach 1908 i 1948.

Główne zawody będą rozgrywać się w Hyde Parku, Greenwich Park, Regent’s Park, na Wimbledonie oraz w okolicach Londynu.  Na ulicach City i Westminster odbędzie się maraton. Jedynie konkurencje żeglarskie będą miały miejsce w Portland, czyli ok. 190 km od centrum Londynu.

Wioska olimpijska, w której powstaje ok. 2 800 mieszkań, zlokalizowana będzie we wschodniej części Londynu. W jej budowie uczestniczyło aż 6 000 pracowników.

W trakcie Igrzysk Olimpijskich rozegrane zostaną 302 konkurencje w 26 dyscyplinach, w których udział weźmie ok. 10 500 zawodników z 205 krajów. Jak dotąd liczba naszych reprezentantów wynosi 216.

Organizacja takiej imprezy wiąże się z wielkim nakładem pracy i kosztów, jednak większość inwestycji olimpijskich wykonana została przed czasem. Przewidywany całkowity koszt Igrzysk Olimpijskich w Londynie to 10 miliardów funtów. Sprzedaż biletów ruszyła w już 2011 roku, a ich całkowita liczba dostępna w sprzedaży to 7,7 milionów.

Jednym z znaków rozpoznawczych Igrzysk Olimpijskich oprócz logo czy hymnu stanowią maskotki olimpijskie, tym razem są nimi Wenlock i Mandeville. Posiadają one na głowach światła inspirowane londyńskimi taksówkami oraz kask rowerowy, na rękach zaś opaski przyjaźni, a na twarzach wbudowane kamery.

Źródło: http://www.londyn.webd.pl/olimpiada,2012_73.html


Nie tylko podczas Igrzysk będą bite rekordy, jeden ustanowiono już - w postaci rozmiaru medali, które są najcięższe w historii tej imprezy, ważą ok.400g a ich średnica mierzy 8,5 cm.

Według szacunków sportowe zmagania przed telewizorami obejrzy około 4 miliardów widzów. Dla osób, które nie maja dosyć sportowych potyczek i emocji, ta impreza z pewnością będzie nie lada atrakcją. Nawet, jeśli ktoś nie jest fanem sportu, z pewnością będzie śledził niektóre sportowe zmagania, choćby te, w których uczestniczyć będą reprezentanci naszego kraju. Nawet Ci, którzy w czasie olimpiady będa w Londynie na wakacjach lub kursach języka angielskiego będa mieli niepowtarzalną okazję poczuć ducha sportowej rywalizacji oraz atmosferę tej uroczystości. Jak to zrobić nie mając biletu na rozgrywki? Oto kilka z konkurencji, które można obejrzeć całkiem za darmo:
 • Maraton. Gdzie? Centralny Londyn. Tutaj mapa trasy.  Kiedy? Kobiety – 5 sierpnia, mężczyźni – 12 sierpnia.
 • Triathlon. Gdzie? Hyde Park. Kiedy? Kobiety – 4 sierpnia, mężczyźni – 7 sierpnia
 • Kolarstwo szosowe. Gdzie? Regent’s Park. Kiedy? Kobiety 29 lipca, mężczyźni – 28 lipca.
 • Łucznictwo. Gdzie? Lord’s Cricket Ground. Kiedy? 27 lipca.
Zamknięcie Igrzysk przewidziane jest na dzień 12 sierpnia.

7 komentarzy:

 1. Planując podróż zawsze korzystam ze strony http://travelin.pl ,gdzie są zakładki między innymi z miejscami godnymi uwagi. Dzięki temu zawsze odkrywam jakieś urokliwe zakątki, jeszcze nigdy się nie zawiodłam !

  OdpowiedzUsuń
 2. cześć fajny blog, ja zapraszam na warto poczytać http://zzolwiemposwiecie.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytelniczka, dzięki za link. Świetne miejsce!

  OdpowiedzUsuń
 4. Wschodni Londyn po Olimpiadzie zmienił sie nie do poznanaia, niestety ceny też :(

  OdpowiedzUsuń
 5. O jakich przykładowych zmianach mówisz?

  OdpowiedzUsuń
 6. Te kamery na twarzach maskotek to chyba odniesienie do wszechobecnego w UK Wielkiego Brata :D

  OdpowiedzUsuń
 7. adwokat rzeszów - dobry adwokat rzeszów i okolice

  OdpowiedzUsuń