niedziela, 15 kwietnia 2012

Podróże - Jaskinia Postojna (Słowenia)

Jaskinia Postojna (słoweńskie Postojnska Jama) bez wątpienia jest miejscem, które będąc na Słowenii trzeba odwiedzić. Można stwierdzić, że jaskinia stała się już poniekąd wizytówką tego zaledwie dwumilionowego państewka. Na przestrzeni ponad 190 lat (licząc od roku 1819 kiedy to udostępniono pierwszy tunel dla zwiedzających) jaskinię odwiedziło ponad 33 mln turystów. Warto też dodać, że pierwsza zorganizowana wycieczka pojawiła się tutaj już w roku 1836. 
Kiedy w zeszłym roku planowałem podróż do Postojnej nie miałem świadomości jak bardzo jest popularna. Będąc już na miejscu poczułem się jakby te 33 miliony znalazły się w jednym miejscu. Muszę jednak przyznać, że organizacja całej atrakcji stoi na dość wysokim poziomie, więc obsługa mimo tak dużej liczby turystów odbywa się naprawdę sprawnie.Oczywiście zwiedzanie nie może odbywać się na własną rękę, więc jaskinie możemy zobaczyć jedynie w trakcie zorganizowanej wycieczki z przewodnikiem, robienie zdjęć jest zabronione, a poruszać się można jedynie po wyznaczonych ścieżkach. Ścieżki są wylane betonem, więc osoby niepełnosprawne nie mają problemów z poruszaniem się. Dużym plusem jest możliwość wybrania przewodnika nie tylko w języku słoweńskim, ale również w języku niemieckim, angielskim, czy włoskim, a w okresie od maja do września także w języku francuskim i hiszpańskim. Szkoda jednak, że wśród tego „bogactwa językowego” brakuje języka polskiego.

Wybierając się do Jaskini Postojna nie można zapomnieć o odpowiednim przygotowaniu się. Mowa tutaj przede wszystkim o odpowiednim ubiorze. W środku jest chłodno (bez względu na porę roku panuje tam stała temperatura ok 8-9°C), a ze sklepienia kapie woda, więc kurtka przeciwdeszczowa, długie spodnie i odpowiednie buty (momentami jest ślisko) wydają się być niezbędne. Ze względu na dość mało miejsca w kolejce elektrycznej, odradzam również brania większych plecaków.

Zwiedzanie rozpoczynamy od wyścigu (nie wiem czemu, ale każdy chce jak najszybciej zająć sobie miejsce, pomimo tego, że dla nikogo miejsca nie zabraknie – na każde wejście jest sprzedawana odpowiednia ilość biletów) do wejścia, przy którym czekają na nas trochę śmiesznie wyglądające dwie kolejki elektryczne. Zwiedzanie trasy turystycznej o długości ok 5,5km  trwa 1,5 godziny, z czego ok. 4km pokonujemy kolejką. Przed 1,5 kilometrowym spacerem wszyscy turyści dzieleni są na grupy językowe. Spacer zaczynamy od pomieszczenia o nazwie Kalwaria, a następnie przechodzimy do innych galerii, w których podziwiamy robiące niezwykłe wrażenie formy krasowe takie jak stalaktyty, czy stalagmity oraz stalagnaty. Inne ważniejsze obiekty to Most Rosyjski – zbudowany przez jeńców wojennych podczas I wojny światowej, a także jaskinia piękna i sala Zimowa. Zwiedzanie kończymy w Sali Koncertowej, która jest bardzo rozległą komorą i w której co ciekawe odbywają się koncerty.


Okazuje się, że Postojna to nie tylko różne formy krasowe i skalne. Postojna to również miejsce bogate pod kątem fauny. Odkryto, że na terenie jaskiń Postojnej żyje ok. 200 gatunków ryb, a najbardziej znane to tzw. „ludzkie ryby” inaczej zwane odmieńcami jaskiniowymi. Występują one jedynie w słoweńskiej części płaskowyżu Kras. Nie zobaczymy ich jednak na wolności, ale jedynie w specjalnie utworzonym i jasno oświetlonym zbiorniku. Zainteresowanych głębszym poznaniem tych wyjątkowych stworzeń odsyłam do zapoznania się ze stroną internetową: http://pl.wikipedia.org/wiki/Odmieniec_jaskiniowy

Rosnąca popularność tego miejsca powoduje, że bilety z roku na rok stają się coraz droższe. Przykładowo jeszcze w roku 2011 za bilet studencki zapłaciłem 17,60Eur, natomiast w roku 2012 zapłacimy już 0,70eur więcej, a więc 18,30Eur. Mimo wszystko to co zobaczymy w środku z pewnością warte jest tych pieniędzy. 


Ceny biletów do Jaskini Postojna na rok 2012:
Dorośli: 22,90Eur
Studenci i uczniowie w wieku 16-25 lat: 18,30Eur
Dzieci do lat 15: 13,70Eur

Szczegółowe ceny wszystkich atrakcji w obrębie Postojnej poniżej:

Kiedy można zwiedzać?
Listopad, grudzień, styczeń, luty, marzec – codziennie o: 10.00, 12.00 oraz 15.00,
Kwiecień, październik – codziennie o: 10.00, 12.00, 14.00, oraz 16.00,
Maj, czerwiec, wrzesień – codziennie o: 9.00, 10.00, 11.00, 12.00, 13.00, 14.00, 15.00, 16.00, 17.00,
Czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień – codziennie o: 9.00, 10.00, 11.00, 12.00, 13.00, 14.00, 15.00, 16.00, 17.00, 18.00.

Dojazd:
Do Postojnej mamy dużo połączeń zarówno kolejowych jak i autobusowych z Lublany - za bilet na pociąg zapłacimy ok 5,50 Euro. Łatwo jest również dojechać tutaj z Triestu (Włochy) autobusem - za bilet zapłaciłem 6,00 Euro.

Szczególnie zainteresowanym polecam także stronę: http://www.turizem-kras.si/?cat=6&lang=si

Poniżej znajdziecie parę zdjęć z Jaskini Postojna, zdjęcia ulotek z dawką ciekawych informacji oraz mapę miejscowości Postojna i mapę okolic Postojnej.Postojna - informacjeMapa - Postojna i okolice

Mapa miejscowości Postojna


13 komentarzy:

 1. Wow! Na zdjęciu wygląda bardzo imponująco. Zwiedzenie jaskini to moje marzenie, mam nadzieję że uda mi się je w końcu zrealizować...

  OdpowiedzUsuń
 2. Z pewnością się uda! Wystarczy trochę wolnego czasu i chęci :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam. Mam w planach odwiedzić to miejsce z rodziną w te wakacje i chciałem zapytać czy bilety trzeba rezerwować drogą elektroniczną? Czy można bez problemu nabyć na miejscu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. możesz bez problemu kupić na miejscu

   Usuń
 4. Witam serdecznie :) Ja odwiedziłem Postojną we wrześniu, więc poniekąd poza sezonem. Na wejście nie czekałem zbyt długo. O ile dobrze pamiętam to było to jakieś 30-40 minut. Podejrzewam, że w same wakacje ruch jest znacznie większy, ale teoretycznie nie powinno być problemu z kupnem biletu - najlepiej pojawić się tam wówczas z rana, aby dostać wejściówki na jakąś sensowną godzinę. Trzeba również uwzględnić wycieczki zorganizowane - zawsze duże grupy, które bilety mają już zarezerwowane wcześniej. Jeśli szczegółowo planujecie cały wyjazd i wiesz dokładnie kiedy się tam pojawicie, to myślę, że warto zamówić te bilety wcześniej przez internet. Przynajmniej będziecie spokojni, że nie spotka Was żadna niemiła niespodzianka po przyjeździe na miejsce :) Poza tym sam fakt, że bilety można zamówić przez internet świadczy o tym, że chyba faktycznie jest tam strasznie duży ruch :) Więc jaka decyzja? :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Prosimy o odpowiedź na kilka pytań, które pozwolą nam lepiej dopracować koncepcję narzędzia wspierającego zarządzanie ofertą agenta, pośrednika lub touroperatora i współpracę pomiędzy tymi podmiotami.
  http://www.interankiety.pl/interankieta/139c2a2250610b2285674c48c927f45c.xml

  OdpowiedzUsuń
 6. od jakiego wieku wpuszczają do jaskini dzieci?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam ja w 2009 roku byłam tam z 8 miesięcznym dzieckiem.

   Usuń
 7. Ze zdjęć widzę, że wycieczka bardzo udana, bo jaskinia przepiękna:) Sam parę miesięcy temu byłem ze znajomymi w Tatrach i też trochę pozwiedzaliśmy jaskiń, poczynając od Mroźnej, poprzez Smoczą Jamę, a kończąc na w ogóle nieoświetlonych i bardzo ciasnych:D 4 chłopa i jedna latarka:D

  OdpowiedzUsuń
 8. Wiytam,
  Cz jaskinię mogę bez problemu na wózku bez zsiadania z niego? Jestem osoba niepełnosprawną.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj,
   sam niestety nie wiem... Na http://www.postojnska-jama.eu/ podają informację że osoby o ograniczonej sprawności ruchowej / niepełnosprawne również mogą zwiedzać jaskinię. Są odpowiednie uchwyty, rampy itp. Wagonikiem również można przejechać. Zaznaczone jest jednak, że zwiedzanie możliwe jest z wózkami, które da się złożyć - wnioskuję więc, że trzeba z wózka niestety zejść :( Jeżeli nie ma zbyt wielkiego ruchu, personel może udzielić pomocy przy poruszaniu się na wózku, jeśli jest to konieczne w niektórych punktach jaskini. Zaleca się jednak by mieć przy sobie osobę towarzyszącą, która zawsze będzie mogła pomóc w razie potrzeby, i która wstęp ma oczywiście za darmo.
   Mam nadzieje, że choć trochę pomogłem :) Pozdrawiam!

   Usuń