piątek, 16 marca 2012

Parki linowe w Polsce a ich bezpieczeństwo

W ciągu ostatnich kilku lat świadomość potrzeby racjonalnego i efektywnego wykorzystania czasu wolnego przez Polaków z pewnością nie zmalała, a wręcz przeciwnie nawet nieco wzrosła. Coraz wyższe potrzeby w kontekście aktywnego i ciekawego spędzania czasu spowodowały, że na rynku mamy dzisiaj naprawdę szeroką gamę możliwości wyboru. Przedsiębiorcy rynku nazwijmy to turystycznego, sportowego, czy rekreacyjnego prześcigają się dzisiaj w oferowaniu coraz to nowszych produktów o stosunkowo wysokiej jakości, niestety w niekoniecznie niskiej cenie.


Jednym z takich produktów, czy też usług do których chciałbym się odnieść są parki linowe. Ludzie z natury lubią wyzwania, emocje, adrenalinę i ogólnie rzecz ujmując – dobrą zabawę. Parki linowe wydają się być więc idealnym miejscem, które umożliwia zaspokojenie tych właśnie potrzeb. W ostatnich latach zyskały one tak dużą popularność, że zaczęły wyrastać na mapie Polski jak przysłowiowe grzyby po deszczu. Obecnie mamy ich pewnie kilkaset. Niestety ilość w tym przypadku nie idzie w parze z pojęciem jakości, które wspomniane zostało już wyżej.

Oczywiście spora część właścicieli parków postawiła na jakość i bezpieczeństwo, budując je pod okiem specjalistów i z dbałością o każdy detal. Niestety dużą część tych obiektów możemy określić jako dzikie – zbudowane na własną rękę, bez pomocy specjalistów, bez odpowiednio przygotowanych materiałów wysokiej jakości, czy certyfikatów. I właśnie w tym miejscu pojawia się kwestia pojęcia bezpieczeństwa – czy jest ono w ogóle w takich miejscach możliwe? Odpowiedź nasuwa się chyba sama… Obecnie w Polsce nie ma jeszcze odpowiedniego prawa, które w pełni regulowałoby przepisy, czy też zasady na podstawie, których powinny być budowane takie obiekty. Być może warto byłoby się nad tym jednak zastanowić i takie przepisy wprowadzić. Wówczas pozwoliłoby to wyeliminować parki linowe, które nie ukrywajmy mogą stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia, czy życia i jednocześnie pozwoliłoby pozostać nazwijmy to „najlepszym”. Dodatkowym plusem całej sytuacji z pewnością będzie zwiększona konkurencyjność na rynku między poszczególnymi podmiotami, a co powinno za tym iść w parze, coraz wyższa jakość świadczonych usług i bezpieczeństwo z tym związane.Trasa Gorilla - Park Linowy Małpi Jar w Gdańsku Oliwie

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza